TYCHY, 25 IV - 10 V 2013
Dla prasy
Rusza 5 edycja BEST Festiwalu Filmowego
CO NAS CZEKA W TYM ROKU?

 

W czwartek, 25 kwietnia, w Tychach rozpocznie się piąta edycja BEST Festiwalu Filmowego „Kino BESTajemnic”– jedynego w Tychach i okolicach, corocznego przeglądu kina artystycznego. W tym roku program imprezy tworzą 2 przeglądy, podczas których będzie można zobaczyć 10 produkcji. Są wśród nich: film nagrodzony Oscarem, Złotym Globem i Złotą Palmą, a także zwycięzca MFF w Berlinie  oraz Najlepszy Brytyjski Film Niezależny 2012  oraz 7 innych uznanych przez międzynarodową krytykę produkcji. Festiwal zakończy się 10 maja.

 

 

Tegoroczną edycję otworzy obsypana nagrodami „Miłość” w reż. Michaela Hanekego. Najnowszy obraz dobrze znanego Festiwalowiczom reżysera, to tegoroczny laureat najważniejszych filmowych nagród w tym: Oscara, Złotego Globa oraz  Złotej Palmy w Cannes w 2012r. Dzień pierwszy festiwalu zakończy projekcja włoskiego dramatu „Diaz” w reż. Daniele Vicariego. „Diaz”, to fabularyzowana rekonstrukcja ostatnich dni szczytu G8 z lipca 2001 roku.

 

Drugi dzień także zapowiada się bardzo interesująco. Rozpocznie go mocny i kontrowersyjny obraz „Pragnienie miłości” w reż. Michela Franco. Ten meksykański kandydat do Oscara 2013 zdobył Nagrodę Główną w sekcji Un Certain Regard na MFF Cannes 2012 oraz otrzymał wyróżnienie na MFF San Sebastian 2012. Ostatnim filmem Przeglądu Głównego będzie „Mistrz” w reż. Paula Thomasa Andersona, który za swoją reżyserską pracę zdobył Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji 2012. Hoffman i Phoenix, którzy w „Mistrzu” grają główne role podobno nigdy nie byli lepsi…

 

 

Po krótkiej przerwie Festiwal powróci w środę 8 maja, kiedy to rozpocznie się Przegląd BESTajemnic. W ramach tej odsłony zobaczymy 6 filmów. W pierwszej kolejności będzie to jedyna w tym roku komedia „Kuzyni” w reż. Daniela Sáncheza Arévalo. Aktorzy „Kuzynów” wcielający się w role główną i drugoplanową zdobyli w swych kategoriach  nominacje do nagród Goya 2012. Trzeci dzień Festiwalu zakończy się emisją filmu wybitnego, nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Cezar musi umrzeć” w reż. nestorów kinematografii włoskiej Paolo  i Vittorio Taviani.

 

Niemiecki kandydat do Oscara „Barbara” w reż. Christiana Petzolda i najlepszy brytyjski film 2012 „Broken” w reż. Rufusa Norissa to, z kolei, propozycje na czwartek 9 maja. Na zakończenie Festiwalu widzowie zobaczą kanadyjską produkcję  „Pan Lazhar” w reż.  Philippe Falardeaua, która zebrała nagrody na całym świecie (Locarno i Rotterdam) a przede wszystkim nominowana była do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Z Festiwalowiczami pożegnamy się wstrząsającym, szwedzkim thrillerem „Babycall (reż. Pål Sletaune). Dedykowanym jest on przede wszystkim widzom posiadającym mocne nerwy.

 

Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg imprez i wydarzeń. Między seansami rozlosowane zostaną nagrody i upominki. Nie zabraknie też festiwalowego plebiscytu, podczas którego wyłonieni zostaną laureaci w najważniejszych kategoriach.

Festiwal odbędzie się Multikinie Tychy.

 

E-MAIL:
HASŁO:
Nie masz konta? zarejestuj się »
Zapomniałeś hasła? kliknij »

best2014-02-27 19:02:33

UWAGA! Film, o który pytaliśmy to Zniewolony, a reżyser Steve McQueen (III). Wejściówkę na...

Bruce2014-02-24 19:02:04

McQueen III "Zniewolony" :-)

best2013-06-13 19:06:59

UWAGA! Wejściówkę na maraton filmowy 4XGosling otrzymuje Pani Karolina Pietrzak. Wszyscy,...

jaybee2013-06-13 16:06:51

Wspólne występy w "Klubie Myszki Mickey".

Wstawaj2013-06-12 23:06:30

"Klub Myszki Mickey", oczywiście ^^